czwartek, 22 grudnia 2011

Choroby zakaźne kotów

  • Wścieklizna – wywołują ja wirusy. Zakażenie następuje przez układ krwionośny, gdy wściekłe zwierze ugryzie lub poliże zranione miejsce na ciele naszego kota. Koty, które chodzą po świeżym powietrzu powinny być regularnie szczepione na wściekliznę. Choroba ta nie zaatakuj jednak kotów, które znajdują się w domu. Choroba ta jest nieuleczalna a zwierze zanim zdechnie strasznie cierpi, zachowuje świadomość ;/ Objawy to: szał, pobudzenie, a potem następuje porażenie mózgu, które doprowadza do śmierci kotów.
  • Zaraza kotów – parwowiroza. Choroba wywołana przez wirusa, który występuje u młodych zwierząt do 2 roku, ale bywa że chorują koty starsze. Przez kontakt następuje zarażenie. Okres wylęgania choroby wynosi 4-12 dni. Objawy to: apatia, wysoka temperatura- 41 stopnia lub wyżej, ślinienie się, wybroczyny w jamie ustnej. Gdy mają apetyt, pragnienie, są niezdolne do picia i jedzenia. Następuje później biegunka i wymioty, prowadzące do spadku masy u kotów. Choroba ta atakuje węzły chłonne i szpik kostny doprowadzając do ich uszkodzenia. Zwierze jest osłabione i każdy ruch trwa dość długo, godzinami może siedzieć przed miska z jedzeniem przejść z jednego miejsca do drugiego. Śmierć następuje w wskutek odwodnienia organizmy i z wyczerpania. Leczenie ma sens w pierwszej fazie choroby. Aby zapobiec tej chorobie należy zaszczepić kota szczepionka Felidovac, wtedy kot powinien być uodporniony. Należy zaszczepić od 7-10 tygodnia życia po raz pierwszy kota, później po 14 dniach powtarza się szczepionkę dla pewnego uodpornienia, a następnie powinno się szczepić co roku kota. U kotów powyżej 16 tygodni wystarczy jedna szczepionka.
  • Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy – katar. Wywołują tą chorobę dwa wirusy Herpes i Calici. Żeby rozróżnić który wirus wywołuje chorobę jest bardzo trudne, gdyż obie choroby maja takie same objawy. Objawy to: wyciek z nosa, łzotok, depresja, temperatura do 40 stopni, kichanie, odwodnienie. Choroba zakażona wirusem Calici trwa 7-10 dni, natomiast wirusem Herpes aż 2-4 tygodnie. Śmiertelność na tą chorobę wynosi od 5-20 %.Koty, które przeżyły zakażenie wirusem Herpes, staja się nosicielami aż do śmierci, natomiast zakażone koty wirusem Calici są nosicielami rok może troszkę dłużej. Lekarstwa raczej nie ma na tą chorobę, jedynie można zapobiec tej chorobie przez wcześniejsze szczepienie kotów przeciw tej chorobie. Źródłem zakażenia wirusem jest ślina- wydzielina kotów zakażonych lub zdrowych klinicznie nosicieli oraz zakażone otoczenie przez nie np.: miski, kuwety, ubranie właścicieli itd.
  • Białaczka kotów – wywołuje ją wirus Felis leukemiane. Choroba ta jest nieuleczalna, czyli w 100% śmiertelna. Białaczka jest bardzo zaraźliwa. Choroba ta nie przechodzi na ludzi, wiec nie ma co się martwic o najbliższych i samych siebie. Przy ciężkich przypadkach niestety trzeba zastosować uśpienie kota, aby nie cierpiał zbyt długo. Objawy tej choroby to: apatia, strupy na skórze, brak apetytu, dokuczający świąd, kaszel, wymioty też bywają, biegunka oraz obrzęk dróg oddechowych. Na białaczkę próbowana znaleźć lek, lecz tylko działa to na jakiś czas- przejściowo.
  • Toksoplazmoza – chorobę ta wywołuje pierwotniak, gdzie w organizmie naszego pupila przechodzi pełny cykl rozwojowy. Pierwotniaki uszkadzają płód, co powoduje wady rozwojowe u kotów lub  rodzenie się martwych płodów. Pasożyty te znajdują się u kotów w mięśniach i narządach wewnętrznych. Ludzie mogą się zarazić tą chorobą od zwierząt przez ślinę, kał, krew, mocz, wydzielinę z nosa, a także przez jaja glisty kociej. Zakażenie u kobiet w ciąży może spowodować poronieniem lub ciężkim schorzeniem u noworodków np. ślepotę.
  • FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej. chorobą wywoływaną przez  koronawirus. Jest to choroba niestety nieuleczalna. Do zakażenia dochodzi po spożyciu przez kota odchodów od osobnika zakażonego, a także przez krew w czasie walk kotów. Zakażone koty mogą rozsiewać wirusa poprzez swoją ślinę lub kał. Większość kotów zaraża się poprzez wdychanie bądź przez połknięcie wirusa, rzadziej poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowanym kotem lub skażone wirusem rzeczy, jak np. ubrania, posłanie, miski czy zabawki. Charakteryzuje się ona kichaniem, łzawieniem oczu oraz wodnistą wydzieliną z nosa. Niektóre z kotów mogą mieć problemy z jelitami i układem pokarmowym. Większość kotów, które uległy podstawowej infekcji, całkowicie zdrowieje.

1 komentarz: