sobota, 17 grudnia 2011

Mruczenie kotka


Na świecie mała ilość zwierząt ma możliwość wydawać tak wiele tonów jak koty. Mruczenie charakteryzuje się zróżnicowana intensywnością dźwięku, barwą głosu , od szorstkiego pomruku do łagodnego, sennego mruczenia. Tony mruczenia oznaczają różne emocje np.: gdy kot czegoś potrzebuje, pragnie, potrafi mruczeć głośnym melodyjnym dźwiękiem o intensywnej barwie ,łasząc się przy nogach, wskakując na kolana lub stojąc nad nami. Kiedy nie chce jeść a my dajemy syczy intensywnie lub gdy nie chce się przytulić, pogłaskać wydaje szorstkie ale delikatne pomruki. Gdy kot jest senny lub szykuje się do spania wydaje  lekkie, łagodne dźwięki mruczenia. Zachowanie naszych kotów zależy często od charakteru, rasy kota i jego nastroju, który bywa często u naszych pupili zmienny.

Skąd bierze się dźwięk, mruczenie u kotów?

Jest wiele teorii i domysłów, natomiast ich funkcjonowanie całkowicie nie jest jeszcze wyjaśnione. Jedna z teorii głosi, że mruczenie powstaje przez poza fazowe skurcze mięśni krtani i przepony brzuszne. Inna teoria głosi, że dźwięk powstaje na skutek turbulencji krwi. Kolejna teoria mówi, że głosy prawdziwe powstają dzięki strunom głosowym, które znajdują się obok wiązadeł głosowych i to właśnie ta ostatnia teoria okazała się prawdziwa przyczyną mruczenia naszych kotów.


Wszystkie koty mruczą, czy to jest kot młody, stary, chory, kocur czy kotka, innej rasy. Tylko nie każdy z nasz potrafi mruczenie kotów rozróżnić. Mruczenie naszych kociaków ma częstotliwość 25 cyklów na sekundę.

Koty mruczą nie tylko z zadowolenia, lecz także gdy im jest źle, odczuwają ból, są złe, zestresowane i kiedy potrzebują pomocy. Ich działanie ma na celu wzbudzenie u człowieka, drugiego osobnika pomocy, samouspokojenia. Negatywne emocje, które wyrażają nasze futrzaki mają na celu pokazać swoja złość do drugiego osobnika płci przeciwnej, niechęć do danego posiłku, zabawy z nami. Emocje te, rozpoczynają się od cichych pomruków i stopniowym nasilającym intensywność dźwięku, aż do brzmiącego warczenia kotów.

Małe kocięta mruczą z bardzo wiele powodów: gdy są głodne, dziękując za jedzenie, gdy zasypiają, są szczęśliwe, gdy się bawią, lecz pierwszym kontaktem pomiędzy kociakami a matka jest gdy wchodzi do gniazda i swoim mruczeniem informuje maleństwa że jest blisko i uspokaja swoje dzieci, natomiast kociaki wydają cichutkie pomruki zadowolenia.

Starsze koty mruczą gdy: jest im dobrze, są głodne, oznaka radości, lecz często mruczeniem chcą sprowokować do zabawy i wiele właścicieli kotów na takie mruczenie ulega i się bawi ze swym kochanym pupilem.

Mruczenie kotów dominujących jest oznaka przyjacielskiej zabawy wobec innych zwierząt, lecz często na niewinnej zabawie kończy się atakowaniem, gryzieniem a często gonieniem drugiego zwierzaka. Bywa u takich kotów czasami mruczenie, które łagodzi spór, konflikt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz